0


CENDERE BRIDGE is on the Kahta-Kocahisar (old Kahta) roaad at a distance of 18 km from Kahta and on the Cendere Creek which is a branch of Kahta Creek.

The bridge was built by Roman Emperor Septimius Severus (193-211). It consists of a big arc and a secondary small arc in the southern side.

cendere BridgeAt the south entrance of the bridge there are 2 columns and in the north end there is one column.

CENDERE KÖPRÜSÜ

Kahta-Sincik yolunda, Cendere Çayı üzerinde inşa edilen köprü, Roma İmparatoru Septimus Severus (M.S. 193 – 211) zamanında XVI. Lejyon tarafından yaptırılmıştır.

Köprünün başlangıçta dört sütunlu olduğu, sütunların Septimius Severius, karısı Julia Donna, oğulları Caracalla ve, Getta’ya adandığı ancak Getta’nın sütununun kardeşi Caracalla tarafından öldürülmesinden sonra kaldırıldığı bilinmektedir.

Cendere çayı üzerinde yer alan ve dünyanın halen kullanılmakta olan en eski köprülerinden biri olarak anılan tarihi köprü. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür. 120 m uzunluğunda ve 7m genişliğindedir. Herbiri 10 ton ağırlığında 92 kayadan meydana gelir.

Köprü 1997’de bakımdan geçmiş ve üzerinden 5 ton ağırlığa kadar olan taşıtların geçmesine izin veriliyordu. Ancak Bugün 500 metre doğusuna yeni bir köprü daha yapılmış olup araç trafiğine kapatılmıştır.

Leave a Comment

*